Definicja i długość pojazdów

Przez długość pojazdu rozumiemy całkowitą długość pojazdu wraz z przyczepą, przyczepą kempingową lub zamontowanymi rowerami lub pojemnikami na bagaż z tyłu.

Musisz zmierzyć całkowitą długość, gdy przyczepa, przyczepa kempingowa itp. jest zamontowana z tyłu pojazdu. Nie wystarczy dodać długości samochodu do długości pojazdu.

Jeśli całkowita długość twojego pojazdu jest dłuższa niż zarezerwowana wcześniej, nie możemy zagwarantować ci miejsca na wykupiony rejs. Jeśli rejs jest wyprzedany, może być trudno aby znaleźć dodatkowe miejsce.   

5 kategorii długości pojazdów

Pojazdy dzielimy na pięć kategorii długości. Kategorie opisują całkowitą długość twojego pojazdu. Oznacza to, że jeśli masz ze sobą przyczepę lub przyczepę kempingową, musisz zmierzyć długość, gdy przyczepa lub przyczepa kempingowa jest zamontowana.

Pięć kategorii długości to:

  • Do 6 metrów
  • 6 do 8 metrów
  • 8 do 10 metrów
  • 10 do 12 metrów
  • Ponad 12 metrów 
Musisz zmierzyć całkowitą długość, gdy przyczepa, przyczepa kempingowa itp. jest zamontowana z tyłu pojazdu.

Ogólne zasady dotyczące wszystkich pojazdów 

(z wyjątkiem samochodów dostawczych)

Ceny samochodów osobowych dotyczą samochodów osobowych, kamperów i samochodów z przyczepami lub przyczepami kempingowymi, które spełniają następujące kryteria:

  • Ceny dotyczą pojazdów do 6 m długości
  • Zarejestrowany na maks. 9 pasażerów 
  • Dopuszczalna masa całkowita maks. 3500 kg
  • Prawnie ubezpieczony 

Pojazdy (w tym przyczepy kempingowe lub przyczepy) o długości powyżej 6 m, w których pojazd ciągnący ma maks. dopuszczalną masę całkowitą 3500 kg, opłata zależna od odpowiedniej kategorii pojazdu i długości

Opłaty za samochody kempingowe (niezależnie od wagi) są naliczane zgodnie z taryfą samochodu osobowego, jeśli pojazd (por. dowód rejestracyjny) jest zarejestrowany jako samochód kempingowy.

Motocykle, motorowery i motorowery 3-kołowe z homologacją UE obejmują m.in. maks. 3 osoby i wózek boczny (maks. 2,5 m długości). Jeśli motocykl jest większy, zostanie zaklasyfikowany jako samochód.

Quady są klasyfikowane jako motocykl.

Trajki i Smarty są klasyfikowane jako samochody osobowe.  

Mierzymy twój pojazd, aby zapewnić ci miejsce na promie

Rezerwując bilet na prom, bardzo ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak długi jest twój pojazd.

Na zwykłej przeprawie promowej musi być miejsce dla wielu pojazdów, dlatego musimy znać długość wszystkich pojazdów, które znajdują się na pokładzie. W ten sposób upewniamy się, że jest dla ciebie miejsce na żądany wyjazd.

Jak mierzymy Twój pojazd

Mierzymy Twój pojazd od przodu do tyłu, z uwzględnieniem wszystkich typów zamontowanych obiektów. Oznacza to, że jeśli masz na przykład rowery lub skrzynię bagażową zamontowaną z tyłu, należy je uwzględnić podczas pomiaru długości pojazdu.

Jeśli masz przyczepę lub przyczepę kempingową na promie, musisz zmierzyć cały pojazd, gdy przyczepa lub przyczepa kempingowa jest zamontowana. Nie wystarczy na przykład zmierzyć przyczepę i dodać ją do długości swojego samochodu.

Zasady specjalne

Oprócz ogólnych zasad istnieje kilka zasad specjalnych, które mają zastosowanie, jeśli jeździsz samochodem dostawczym lub jeśli twój pojazd w jakikolwiek sposób odbiega od powyższych specyfikacji.

Samochody dostawcze

Samochody dostawcze są klasyfikowane jako samochody osobowe, jeżeli dowód rejestracyjny jest ubezpieczony jako samochód mieszczący maksymalnie 9 osób, o maksymalnej masie całkowitej 3500 kg i maksymalnej długości 6 metrów, oraz który jest zgodny ze wszystkimi obowiązującymi przepisami prawa.

Samochody dostawcze o długości powyżej 6 metrów i maksymalnej masie całkowitej 3500 kg są klasyfikowane jako samochody osobowe z przyczepami powyżej 6 metrów zgodnie z powyższymi kategoriami długości.

Odchylenia od powyższych specyfikacji

W przypadku pojazdów, które odbiegają od powyższych zasad, obowiązują nasze stawki za autobus i / lub stawki frachtowe .